
SKU: BBD5243
£89.03
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 45.5 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Quantity Unit | Set |
| Unit Quantity | 2 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 280 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 4 |
| Minimum thickness | 19.4 mm |
| Centering Diameter | 61.9 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Number of mounting bores: | 2 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kia | Stonic | Stonic 2 | 2 | 2021–2024 | Petrol | SUV | 4x2 | 998cc 73KW 98HP |
| Kia | Stonic | Stonic 2 ISG | 2 ISG | 2017–2019 | Petrol | SUV | 4x2 | 998cc 88KW 118HP |
| Kia | Stonic | Stonic 2 ISG | 2 ISG | 2020–2021 | Petrol | SUV | 4x2 | 998cc 88KW 118HP |
| Kia | Stonic | Stonic 2 Semi-Auto | 2 | 2020–2023 | Petrol | SUV | 4x2 | 998cc 73KW 98HP |
| Kia | Stonic | Stonic 3 ISG | 3 ISG | 2018–2019 | Petrol | SUV | 4x2 | 998cc 88KW 118HP |
| Kia | Stonic | Stonic 3 ISG | 3 ISG | 2020–2021 | Petrol | SUV | 4x2 | 998cc 88KW 118HP |
| Kia | Stonic | Stonic 3 ISG MHEV | 3 ISG | 2023–2023 | Petrol | SUV | 4x2 | 998cc 88KW 118HP |
| Kia | Stonic | Stonic 3 ISG Semi-Auto | 3 ISG | 2018–2021 | Petrol | SUV | 4x2 | 998cc 88KW 118HP |
| Kia | Stonic | Stonic 4 ISG | 4 ISG | 2018–2021 | Petrol | SUV | 4x2 | 998cc 88KW 118HP |
| Kia | Stonic | Stonic 4 ISG | 4 ISG | 2020–2021 | Petrol | SUV | 4x2 | 998cc 88KW 118HP |
| Kia | Stonic | Stonic 4 ISG Semi-Auto | 4 ISG | 2018–2021 | Petrol | SUV | 4x2 | 998cc 88KW 118HP |
| Kia | Stonic | Stonic Connect MHEV | Connect | 2020–2023 | Petrol | SUV | 4x2 | 998cc 88KW 118HP |
| Kia | Stonic | Stonic First Edition | First Edition | 2017–2019 | Petrol | SUV | 4x2 | 998cc 88KW 118HP |
| Kia | Stonic | Stonic GT-Line | GT-Line | 2023–2024 | Petrol | SUV | 4x2 | 998cc 73KW 98HP |
| Kia | Stonic | Stonic GT-Line | GT-Line | 2023–2024 | Petrol | SUV | 4x2 | 998cc 73KW 98HP |
| Kia | Stonic | Stonic GT-Line ISG MHEV Semi-Auto | GT-Line ISG | 2021–2023 | Petrol | SUV | 4x2 | 998cc 88KW 118HP |
| Kia | Stonic | Stonic GT-Line S ISG MHEV Semi-Auto | GT-Line S ISG | 2021–2024 | Petrol | SUV | 4x2 | 998cc 88KW 118HP |
| Kia | Stonic | Stonic Maxx | Maxx | 2019–2019 | Petrol | SUV | 4x2 | 998cc 88KW 118HP |
| Kia | Stonic | Stonic Maxx | Maxx | 2020–2021 | Petrol | SUV | 4x2 | 998cc 88KW 118HP |
| Kia | Stonic | Stonic Mixx ISG | Mixx ISG | 2019–2019 | Petrol | SUV | 4x2 | 998cc 88KW 118HP |
Reviews
There are no reviews yet.