
SKU: BBD6239S
£181.85
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| EAN | 5055936685963 |
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 62 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Quantity | 1 |
| Rotor Style | Vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 320 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 28.5 mm |
| Centering Diameter | 71.1 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Number of mounting bores: | 0 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ford | Mustang | Mustang Bullitt | Bullitt | 2018–2020 | Petrol | Coupe | 4x2 | 5038cc 338KW 452HP |
| Ford | Mustang | Mustang EcoBoost | EcoBoost | 2015–2018 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2261cc 233KW 313HP |
| Ford | Mustang | Mustang EcoBoost | EcoBoost | 2015–2018 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2261cc 233KW 313HP |
| Ford | Mustang | Mustang EcoBoost | EcoBoost | 2018–2019 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2261cc 213KW 285HP |
| Ford | Mustang | Mustang EcoBoost | EcoBoost | 2018–2020 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2261cc 213KW 285HP |
| Ford | Mustang | Mustang EcoBoost | EcoBoost | 2020–2021 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2261cc 199KW 266HP |
| Ford | Mustang | Mustang EcoBoost | EcoBoost | 2020–2021 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2261cc 199KW 266HP |
| Ford | Mustang | Mustang EcoBoost Auto | EcoBoost | 2015–2018 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2261cc 233KW 313HP |
| Ford | Mustang | Mustang EcoBoost Auto | EcoBoost | 2015–2019 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2261cc 233KW 313HP |
| Ford | Mustang | Mustang EcoBoost Auto | EcoBoost | 2018–2020 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2261cc 213KW 285HP |
| Ford | Mustang | Mustang EcoBoost Auto | EcoBoost | 2018–2020 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2261cc 213KW 285HP |
| Ford | Mustang | Mustang GT | GT | 2015–2018 | Petrol | Coupe | 4x2 | 4951cc 306KW 410HP |
| Ford | Mustang | Mustang GT | GT | 2018–2021 | Petrol | Convertible | 4x2 | 5038cc 331KW 443HP |
| Ford | Mustang | Mustang GT Auto | GT | 2015–2019 | Petrol | Convertible | 4x2 | 4951cc 306KW 410HP |
| Ford | Mustang | Mustang GT Auto | GT | 2018–2021 | Petrol | Coupe | 4x2 | 5038cc 331KW 443HP |
Reviews
There are no reviews yet.