
SKU: BBD7000S
£168.47
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 63 mm |
| Function | Brake Disc |
| Quantity | 1 |
| Replaces | BBD5803S |
| Rotor Style | Vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 345 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 22.5 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Number of mounting bores: | 1 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Key Compatible Vehicles | BMW |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW | 6 Series | 650i | 650I | 1999–2007 | Petrol | Coupe | 4x2 | 4799cc 270KW 362HP |
| BMW | 6 Series | 650i | 650I SMG | 2005–2005 | Petrol | Convertible | 4x2 | 4799cc 270KW 362HP |
| BMW | 6 Series | 650i | 650I | 2007–0000 | Petrol | Coupe | 4x2 | 4799cc 270KW 362HP |
| BMW | 6 Series | 650i | 650I | 2007–2007 | Petrol | Convertible | 4x2 | 4799cc 270KW 362HP |
| BMW | 6 Series | 650i | 650I | 2009–2009 | Petrol | Convertible | 4x2 | 4799cc 270KW 362HP |
| BMW | 6 Series | 650i Auto | 650I | 2005–2008 | Petrol | Coupe | 4x2 | 4799cc 270KW 362HP |
| BMW | 6 Series | 650i Auto | 650I | 2007–2008 | Petrol | Convertible | 4x2 | 4799cc 270KW 362HP |
| BMW | 6 Series | 650i Auto | 650I | 2007–2009 | Petrol | Coupe | 4x2 | 4799cc 270KW 362HP |
| BMW | 6 Series | 650I Edition Sport | 650I Edition Sport | 2008–0000 | Petrol | Convertible | 4x2 | 4799cc 270KW 362HP |
| BMW | 6 Series | 650I Edition Sport | 650I Edition Sport | 2009–2009 | Petrol | Coupe | 4x2 | 4799cc 270KW 362HP |
| BMW | 6 Series | 650i Edition Sport Auto | 650I Edition Sport | 2009–2009 | Petrol | Coupe | 4x2 | 4799cc 270KW 362HP |
| BMW | 6 Series | 650i Edition Sport Auto | 650I Edition Sport | 2009–2010 | Petrol | Convertible | 4x2 | 4799cc 270KW 362HP |
| BMW | 6 Series | 650I LHD | 650I US LHD | 2009–0000 | Petrol | Convertible | 4x2 | 4799cc 265KW 355HP |
| BMW | 6 Series | 650I LHD | 650I US LHD | 2009–0000 | Petrol | Coupe | 4x2 | 4799cc 265KW 355HP |
| BMW | 6 Series | 650I LHD Auto | 650I US LHD | 2009–0000 | Petrol | Coupe | 4x2 | 4799cc 265KW 355HP |
| BMW | 6 Series | 650I LHD Auto | 650I US LHD | 2009–0000 | Petrol | Convertible | 4x2 | 4799cc 265KW 355HP |
| BMW | 6 Series | 650I SE | 650I SE | 2009–0000 | Petrol | Convertible | 4x2 | 4799cc 270KW 362HP |
| BMW | 6 Series | 650I Sport | 650I Sport SMG | 2005–2006 | Petrol | Convertible | 4x2 | 4799cc 270KW 362HP |
| BMW | 6 Series | 650I Sport | 650I Sport | 2005–2008 | Petrol | Coupe | 4x2 | 4799cc 270KW 362HP |
| BMW | 6 Series | 650I Sport | 650I Sport SMG | 2006–2006 | Petrol | Coupe | 4x2 | 4799cc 270KW 362HP |
| BMW | 6 Series | 650I Sport | 650I Sport | 2007–2008 | Petrol | Convertible | 4x2 | 4799cc 270KW 362HP |
| BMW | 6 Series | 650I Sport | 650I Sport | 2007–2008 | Petrol | Coupe | 4x2 | 4799cc 270KW 362HP |
| BMW | 6 Series | 650I Sport | 650I Sport | 2009–0000 | Petrol | Coupe | 4x2 | 4799cc 270KW 362HP |
| BMW | 6 Series | 650I Sport | 650I Sport | 2009–0000 | Petrol | Convertible | 4x2 | 4799cc 270KW 362HP |
| BMW | 6 Series | 650i Sport Auto | 650I Sport | 1996–2008 | Petrol | Convertible | 4x2 | 4799cc 270KW 362HP |
| BMW | 6 Series | 650i Sport Auto | 650I Sport | 2005–2008 | Petrol | Coupe | 4x2 | 4799cc 270KW 362HP |
| BMW | 6 Series | 650i Sport Auto | 650I Sport | 2007–2009 | Petrol | Coupe | 4x2 | 4799cc 270KW 362HP |
| BMW | 6 Series | 650i Sport Auto | 650I Sport | 2007–2009 | Petrol | Convertible | 4x2 | 4799cc 270KW 362HP |
| BMW | 6 Series | 650i Sport Auto | 650I Sport | 2009–2010 | Petrol | Coupe | 4x2 | 4799cc 270KW 362HP |
| BMW | 6 Series | 650i Sport Auto | 650I Sport | 2009–2010 | Petrol | Convertible | 4x2 | 4799cc 270KW 362HP |
Reviews
There are no reviews yet.