
SKU: BBP1486
£83.45
In stock
In stock (5 available)
| Type | Brake Disc Rotor |
|---|---|
| Brand | Borg & Beck |
| Height | 27.6 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Quantity Unit | Set |
| Unit Quantity | 2 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer diameter | 288 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes | 5 |
| Minimum thickness | 23 mm |
| Centering Diameter | 65 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Number of mounting bores | 1 |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Volkswagen | Passat | Passat BlueMotion TDI 110 | Bluemotion TDI | 2009–2010 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1968cc 81KW 110HP |
| Volkswagen | Passat | Passat GL 16v | GL 16V | 1993–1993 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1984cc 100KW 134HP |
| Volkswagen | Passat | Passat GL 16v | GL 16V | 1993–1993 | Petrol | Estate | 4x2 | 1984cc 74KW 100HP |
| Volkswagen | Passat | Passat GL 16v | GL 16V | 1994–1995 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1984cc 82KW 110HP |
| Volkswagen | Passat | Passat GL 16v | GL 16V | 1994–1995 | Petrol | Estate | 4x2 | 1984cc 82KW 110HP |
| Volkswagen | Passat | Passat GT 16v | GT 16V Cat | 1990–1990 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1984cc 101KW 136HP |
| Volkswagen | Passat | Passat GT 16v Auto | GT 16V Cat | 1991–1991 | Petrol | Estate | 4x2 | 1984cc 101KW 136HP |
| Volkswagen | Passat | Passat Highline TDI 105 | HighLine TDI DPF | 2008–2009 | Diesel | Estate | 4x2 | 1896cc 78KW 105HP |
| Volkswagen | Passat | Passat Highline TDI 130 A | HighLine TDI (130bhp) | 2003–2005 | Diesel | Estate | 4x2 | 1896cc 96KW 130HP |
| Volkswagen | Passat | Passat Highline TDI 130 A | HighLine TDI (130bhp) | 2003–2006 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1896cc 96KW 130HP |
| Volkswagen | Passat | Passat Highline TDI 170 | HighLine TDI | 2009–2011 | Diesel | Estate | 4x2 | 1968cc 125KW 170HP |
| Volkswagen | Passat | Passat Highline+ TDI DSG 140 | HighLine Plus TDI DSG | 2010–2011 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1968cc 103KW 140HP |
| Volkswagen | Passat | Passat S TDI 140 DSG | S TDI DSG | 2008–2010 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1968cc 103KW 140HP |
| Volkswagen | Passat | Passat S TDI 140 DSG | S TDI DSG | 2008–2010 | Diesel | Estate | 4x2 | 1968cc 103KW 140HP |
| Volkswagen | Passat | Passat SE TDI 105 | SE TDI DPF | 2007–2008 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1896cc 78KW 105HP |
| Volkswagen | Passat | Passat SE TDI 140 DPF | SE TDI DPF | 2007–2008 | Diesel | Estate | 4x2 | 1968cc 104KW 140HP |
| Volkswagen | Passat | Passat Sport 20V | Sport (130bhp) | 2002–2005 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1984cc 96KW 130HP |
| Volkswagen | Passat | Passat Sport 20V | Sport (130bhp) | 2002–2006 | Petrol | Estate | 4x2 | 1984cc 96KW 130HP |
| Volkswagen | Passat | Passat Sport TDI 140 | Sport TDI | 2008–2009 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1968cc 103KW 140HP |
| Volkswagen | Passat | Passat Sport TDI 140 4Motion | Sport TDI 4Motion | 2009–2009 | Diesel | Saloon | 4x4 | 1968cc 103KW 140HP |
| Volkswagen | Passat | Passat Sport TDI 140 Auto | TDI Sport | 2005–2009 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1968cc 104KW 140HP |
| Volkswagen | Passat | Passat Sport TDI 140 DSG | Sport TDI DSG | 2008–2010 | Diesel | Estate | 4x2 | 1968cc 103KW 140HP |
| Volkswagen | Passat | Passat Sport TDI 170 DSG | Sport TDI DSG | 2008–2009 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1968cc 125KW 170HP |
| Volkswagen | Passat | Passat Trendline TDI 130 | TrendLine TDI (130bhp) | 2004–2007 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1896cc 96KW 130HP |
| Volkswagen | Passat | Passat Trendline TDI 130 A | TrendLine TDI (130bhp) | 2004–2006 | Diesel | Estate | 4x2 | 1896cc 96KW 130HP |
Febi
Rear Axle
Prepared For Wear Warning Indicator
105 mm
55 mm
Reviews
There are no reviews yet.