
SKU: BBD5572
£86.79
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 43.2 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Replaces | BBD5498 |
| Rotor Style | Vented |
| Quantity Unit | Set |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 320 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 20 mm |
| Centering Diameter | 70 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Number of mounting bores: | 5 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Key Compatible Vehicles | Alfa Romeo |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alfa Romeo | Stelvio | Stelvio BT Quadrifoglio 100 Anniversary AWD Autp | 2023–2024 | Petrol | SUV | 4x4 | 2891cc 383KW 512HP | |
| Alfa Romeo | Stelvio | Stelvio Competizione TB AWD A | TB Competizione | 2023–2024 | Petrol | SUV | 4x4 | 1995cc 206KW 276HP |
| Alfa Romeo | Stelvio | Stelvio Extrema TB AWD Auto | TB Estrema | 2022–2023 | Petrol | SUV | 4x4 | 1995cc 206KW 276HP |
| Alfa Romeo | Stelvio | Stelvio Intensa TB AWD Auto | Stelvio Intensa TB AWD Auto | 2025–… | Petrol | Estate | 4X4 | 1995cc 206KW 276HP |
| Alfa Romeo | Stelvio | Stelvio Milano Edition TB AWD Auto | TB Milano Edizione | 2018–2020 | Petrol | SUV | 4x4 | 1995cc 206KW 276HP |
| Alfa Romeo | Stelvio | Stelvio Speciale TB AWD Auto | TB Speciale | 2019–2021 | Petrol | SUV | 4x4 | 1995cc 206KW 276HP |
| Alfa Romeo | Stelvio | Stelvio Sprint TB AWD Auto | TB Sprint | 2021–2022 | Petrol | SUV | 4x4 | 1995cc 147KW 197HP |
| Alfa Romeo | Stelvio | Stelvio Sprint TB AWD Auto | TB Sprint | 2023–… | Petrol | SUV | 4x4 | 1995cc 206KW 276HP |
| Alfa Romeo | Stelvio | Stelvio Super TB AWD Auto | TB Super | 2018–2020 | Petrol | SUV | 4x4 | 1995cc 147KW 197HP |
| Alfa Romeo | Stelvio | Stelvio Super TB AWD Auto | TB Super | 2020–2020 | Petrol | SUV | 4x4 | 1995cc 147KW 197HP |
| Alfa Romeo | Stelvio | Stelvio TD 4x2 Auto | TD 16V | 2018–2018 | Diesel | SUV | 4x2 | 2143cc 132KW 177HP |
| Alfa Romeo | Stelvio | Stelvio Trib Italiano TB AWD A | TB Tributo Italiano | 2024–… | Petrol | SUV | 4x4 | 1995cc 206KW 276HP |
| Alfa Romeo | Stelvio | Stelvio Veloce TB AWD Auto | TB Veloce | 2020–2021 | Petrol | SUV | 4x4 | 1995cc 206KW 276HP |
| Alfa Romeo | Stelvio | Stelvio Veloce TB AWD Auto | TB Veloce | 2021–2023 | Petrol | SUV | 4x4 | 1995cc 206KW 276HP |
| Alfa Romeo | Stelvio | Stelvio Veloce TB AWD Auto | TB Veloce | 2023–… | Petrol | SUV | 4x4 | 1995cc 206KW 276HP |
Reviews
There are no reviews yet.