SKU: 108409
£87.06
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Febi |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Thickness | 63.6 mm |
| Rotor Style | internally vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 330 mm |
| Brake Disc Type | internally vented |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Minimum thickness | 20 mm |
| Centering Diameter | 72 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Max.skimmed drum measure | 207.2 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 127 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Key Compatible Vehicles | Jeep |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jeep | Grand Cherokee | GR Cherokee V8H/0 O-LND A | V8 H/O Overland | 2003–… | Petrol | SUV | 4x4 | 4701cc 190KW 255HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee 75th Anniversary CRD Auto | V6 75th Anniversary | 2016–2017 | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 184KW 247HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee CRD Limited+ 4x4 Auto | V6 CRD Limited Plus | 2016–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 184KW 247HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee CRD Overland 4x4 Auto | V6 CRD Overland | 2016–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 184KW 247HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee Hemi Limited Auto | V8 Hemi Limited | 2002–2009 | Petrol | SUV | 4x4 | 5654cc 240KW 322HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee Hemi Ltd A | V8 Hemi Limited | 2008–… | Petrol | SUV | 4x4 | 5654cc 240KW 321HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee Hemi SRT8 Auto | Hemi SRT8 | 2012–2013 | Petrol | SUV | 4x4 | 6417cc 344KW 461HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee Hemi SRT8 Auto | Hemi SRT8 | 2013–2014 | Petrol | SUV | 4x4 | 6417cc 344KW 461HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee Hemi SRT8 Auto | Hemi SRT8 | 2014–2016 | Petrol | SUV | 4x4 | 6417cc 344KW 461HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee Hemi SRT8 Auto | Hemi SRT8 | 2015–2016 | Petrol | SUV | 4x4 | 6417cc 344KW 461HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee Hemi SRT8 Auto | Hemi SRT8 | 2016–2017 | Petrol | SUV | 4x4 | 6417cc 344KW 461HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee Laredo CRD Auto | V6 CRD Laredo | 2013–2015 | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 140KW 188HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee Laredo CRD Auto | V6 CRD Laredo | 2015–… | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 140KW 188HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee Limited Edition CRD Auto | V6 CRD Limited | 2011–2013 | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 177KW 237HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee Limited Edition CRD Auto | V6 CRD Limited | 2013–2015 | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 184KW 247HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee Limited Edition+ CRD Auto | V6 CRD Limited Plus | 2014–2016 | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 184KW 247HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee Ltd + MultiJet II A | V6 Multijet II Limited Plus | 2017–… | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 184KW 247HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee Night Eagle MultiJet II Auto | V6 Multijet II Night Eagle | 2017–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 184KW 247HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee Overland CRD Auto | V6 CRD Overland | 2013–2016 | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 184KW 247HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee Overland Hemi Auto | V8 Hemi Overland | 2006–2008 | Petrol | SUV | 4x4 | 5654cc 240KW 322HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee Overland MultiJet II A | V6 Multijet II Overland | 2017–… | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 184KW 247HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee Overland MultiJet II Auto | V6 Multijet II Overland | 2019–2020 | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 184KW 246HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee Overland V8 Hemi Auto | V8 Hemi Overland | 2011–2011 | Petrol | SUV | 4x4 | 5654cc 259KW 347HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee S-Limited CRD Auto | V6 CRD S Limited | 2008–2010 | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 160KW 214HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee S-Limited CRD Auto | V6 CRD S-Limited | 2012–2013 | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 177KW 237HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee Summit MultiJet II A | V6 Multijet II Summit | 2017–… | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 184KW 247HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee Summit MultiJet II Auto | V6 Multijet II Summit | 2019–2020 | Diesel | SUV | 4x4 | 2987cc 184KW 246HP |
| Jeep | Grand Cherokee | Grand Cherokee V8 Limited XS Auto | V8 Limited XS | 2005–2006 | Petrol | SUV | 4x4 | 4701cc 167KW 224HP |
Reviews
There are no reviews yet.