
SKU: BBD6029S
£175.32
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| EAN | 5055807722308 |
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 45.2 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Quantity | 1 |
| Rotor Style | Vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 345 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 7 |
| Minimum thickness | 27.5 mm |
| Centering Diameter | 70 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Number of mounting bores: | 1 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Opel | Vectra | Astra Convertible | CDX V6 | 2001–0000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 2498cc 125KW 167HP |
| Opel | Vectra | Vectra CD 16v Auto | CD 16V | 2001–0000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 2198cc 108KW 144HP |
| Opel | Vectra | Vectra CDX 16v | CDX 16V | 2000–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 2198cc 108KW 144HP |
| Opel | Vectra | Vectra CDX V6 | CDX V6 | 2001–0000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 2498cc 125KW 167HP |
| Opel | Vectra | Vectra CDX V6 | CDX V6 | 2001–0000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 2597cc 125KW 167HP |
| Opel | Vectra | Vectra Dti CD | CD DTI 16V | 2006–2017 | Diesel | Estate | 4x2 | 2172cc 92KW 123HP |
| Opel | Vectra | Vectra Dti CDX | CDX DTI 16V | 2002–0000 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1995cc 74KW 99HP |
| Opel | Vectra | Vectra Dti CDX | CDX DTI 16V | 2002–0000 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1995cc 74KW 99HP |
| Opel | Vectra | Vectra Dti CDX | CDX DTI 16V | 2006–2006 | Diesel | Estate | 4x2 | 2172cc 92KW 123HP |
| Opel | Vectra | Vectra Dti GLS | GLS DTI 16V | 2000–2016 | Diesel | Estate | 4x2 | 2172cc 92KW 123HP |
| Opel | Vectra | Vectra Dti LS | LS DTI 16V | 2000–2015 | Diesel | Estate | 4x2 | 2172cc 92KW 123HP |
| Opel | Vectra | Vectra Dti SRI 130 | SRI DTI 16V | 2002–0000 | Diesel | Estate | 4x2 | 2172cc 92KW 123HP |
| Opel | Vectra | Vectra LS 16v | LS 16V | 2007–2016 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1796cc 92KW 123HP |
| Opel | Vectra | Vectra SRI 16v | SRI 16V | 2001–0000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1796cc 92KW 123HP |
| Opel | Vectra | Vectra SRI 16v | SRI 16V | 2003–2003 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1796cc 92KW 123HP |
| Vauxhall | Vectra | Vectra Elite V6 | Elite V6 Turbo | 2005–2006 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 2792cc 171KW 230HP |
| Vauxhall | Vectra | Vectra Elite V6 Auto | Elite V6 Turbo | 2005–2007 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 2792cc 130KW 175HP |
| Vauxhall | Vectra | Vectra Elite V6 Auto | Elite V6 Turbo | 2005–2009 | Petrol | Estate | 4x2 | 2792cc 130KW 175HP |
| Vauxhall | Vectra | Vectra Elite V6 Auto | Design V6 Turbo | 2006–2006 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2792cc 171KW 230HP |
| Vauxhall | Vectra | Vectra Special VXR V6 | VXR Special | 2005–0000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 2792cc 171KW 230HP |
| Vauxhall | Vectra | Vectra Special VXR V6 | VXR Special | 2006–2010 | Petrol | Estate | 4x2 | 2792cc 171KW 230HP |
| Vauxhall | Vectra | Vectra Elite V6 T Auto | Elite V6 Turbo | 2007–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 2792cc 186KW 250HP |
| Vauxhall | Vectra | Vectra Elite V6 Turbo A | Elite V6 Turbo | 2007–0000 | Petrol | Estate | 4x2 | 2792cc 186KW 250HP |
| Vauxhall | Vectra | Vectra Special V6 | Special V6 Turbo | 2006–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 2792cc 130KW 175HP |
| Vauxhall | Vectra | Vectra Special V6 A | Special V6 Turbo | 2005–0000 | Petrol | Estate | 4x2 | 2792cc 130KW 175HP |
| Vauxhall | Vectra | Vectra Special V6 Auto | Special V6 Turbo | 2006–2007 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 2792cc 130KW 175HP |
| Vauxhall | Vectra | Vectra Special V6 T Auto | Special V6 Turbo | 2008–2009 | Petrol | Estate | 4x2 | 2792cc 171KW 230HP |
| Vauxhall | Vectra | Vectra VXR V6 T | VXR V6 Turbo | 2007–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 2792cc 208KW 280HP |
| Vauxhall | Vectra | Vectra VXR V6 T Auto | VXR V6 Turbo | 2008–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 2792cc 208KW 280HP |
| Vauxhall | Vectra | Vectra VXR V6 Turbo | VXR V6 Turbo | 2006–0000 | Petrol | Estate | 4x2 | 2792cc 208KW 280HP |
| Vauxhall | Vectra | Vectra VXR V6 Turbo A | VXR V6 Turbo | 2007–0000 | Petrol | Estate | 4x2 | 2792cc 208KW 280HP |
Reviews
There are no reviews yet.