SKU: 0986479003
£176.25
Out of stock
Out of stock
Add to wishlistAdd to compare| Brand | Bosch |
|---|---|
| EAN | 4047024095939 |
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 80.9 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Machining: | High-carbon |
| Rotor Style | Vented |
| Outer Diameter | 348 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| fulfils ECE norm | ECE-R90 |
| Minimum thickness | 28.4 mm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Drill Diameter, up to | 16.7 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | BMW |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW | 7 Series | 730LD Auto | 730 LD | 2005–2007 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 170KW 228HP |
| BMW | 7 Series | 730LD M Sport Auto | 730LD M Sport | 2009–2012 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 180KW 241HP |
| BMW | 7 Series | 730LD M Sport Auto | 730LD M Sport | 2012–2015 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 190KW 254HP |
| BMW | 7 Series | 730LD M Sport Auto | 730LD M Sport | 2012–… | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 190KW 254HP |
| BMW | 7 Series | 730LD M Sport Auto | 730LD M Sport | 2015–2019 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 195KW 261HP |
| BMW | 7 Series | 730LD M Sport Exclusive Auto | 730LD M Sport Exclusive | 2014–2015 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 190KW 254HP |
| BMW | 7 Series | 730LD M Sport Exclusive Auto | 730LD M Sport Exclusive | 2014–… | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 190KW 254HP |
| BMW | 7 Series | 730Ld M Sport Luxury Edition Auto | 730LD M Sport Luxury Edition | 2011–2012 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 180KW 241HP |
| BMW | 7 Series | 730Ld M Sport MHEV Auto | 730LD M Sport | 2020–2022 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 210KW 282HP |
| BMW | 7 Series | 730Ld SE Auto | 730 LD SE | 2005–2008 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 170KW 228HP |
| BMW | 7 Series | 730Ld SE Auto | 730LD SE | 2006–2008 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 170KW 228HP |
| BMW | 7 Series | 730Ld SE Carbon Exclusive Edition Auto | 730LD SE Carbon Exclusive | 2006–2008 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 170KW 228HP |
| BMW | 7 Series | 730Ld SE Exclusive Auto | 730LD SE Exclusive | 2014–2015 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 190KW 254HP |
| BMW | 7 Series | 730Ld SE Luxury Edition Auto | 730LD SE Luxury Edition | 2011–2012 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 180KW 241HP |
| BMW | 7 Series | 730Ld SE Stratus Exclusive Edition Auto | 730LD SE Stratus Exclusive | 2007–2007 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 170KW 228HP |
Reviews
There are no reviews yet.