SKU: KT08002
£287.91
Out of stock
Out of stock
Add to wishlistAdd to compare| Brand | Brembo |
|---|---|
| EAN | 08432509503065 |
| Product type | Brake Kit, disc brake |
| Width | 133 mm |
| Height | 46.8 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Kit, disc brake |
| Height 2 | 49 mm |
| Thickness | 16 mm |
| WVA Number | 26277, 26278, 26279 |
| Outer Diameter | 335 mm |
| Brake Disc Type | internally vented |
| Number of Holes: | 70 |
| Extra Description | BEYOND LINE – EV |
| Minimum thickness | 18 mm |
| Centering Diameter | 5 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Number of wear indicators | 2 Per Axle |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Key Compatible Vehicles | Tesla |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tesla | Model 3 | Model 3 | Model 3 | 2022–2022 | Electric | Saloon | 4x2 | 239KW 320HP |
| Tesla | Model 3 | Model 3 | 2023–0000 | Electric | Saloon | 4x2 | 208KW 279HP | |
| Tesla | Model 3 | Model 3 | Model 3 | 2025–0000 | Electric | Saloon | 4X2 | 208KW 278HP |
| Tesla | Model 3 | Model 3 Long Range AWD | 2005–2005 | Electric | Saloon | 4x4 | 350KW 469HP | |
| Tesla | Model 3 | Model 3 Long Range AWD | All Models | 2019–2022 | Electric | Saloon | 4x4 | 350KW 469HP |
| Tesla | Model 3 | Model 3 Long Range AWD | Long Range AWD | 2022–2023 | Electric | Saloon | 4x4 | 350KW 469HP |
| Tesla | Model 3 | Model 3 Long Range AWD | Long Range | 2023–0000 | Electric | Saloon | 4x4 | 366KW 491HP |
| Tesla | Model 3 | Model 3 Long Range RWD | 2023–0000 | Electric | Saloon | 4x2 | 208KW 279HP | |
| Tesla | Model 3 | Model 3 Long Range RWD | Long Range | 2024–0000 | Electric | Saloon | 4X2 | 208KW 278HP |
| Tesla | Model 3 | ModeL 3 Performance AWD | All Models | 2019–2022 | Electric | Saloon | 4x4 | 360KW 482HP |
| Tesla | Model 3 | Model 3 Performance AWD | Performance AWD | 2022–0000 | Electric | Saloon | 4x4 | 360KW 482HP |
| Tesla | Model 3 | Model 3 Performance AWD | Performance AWD | 2022–2023 | Electric | Saloon | 4x4 | 360KW 482HP |
| Tesla | Model 3 | Model 3 Performance AWD | Performance AWD | 2024–0000 | Electric | Saloon | 4X4 | 458KW 614HP |
| Tesla | Model 3 | Model 3 RWD | All Models | 2022–2022 | Electric | Saloon | 4x2 | 225KW 301HP |
| Tesla | Model 3 | Model 3 RWD | 2022–2024 | Electric | Saloon | 4x2 | 225KW 301HP | |
| Tesla | Model 3 | Model 3 Standard Range + | Standard Range Plus | 2021–2021 | Electric | Saloon | 4x2 | 239KW 320HP |
| Tesla | Model 3 | Model 3 Standard-Range + | All Models | 2019–2022 | Electric | Saloon | 4x2 | 225KW 301HP |
Reviews
There are no reviews yet.