SKU: KT08012
£288.16
In stock
In stock (2 available)
| Brand | Brembo |
|---|---|
| EAN | 08432509503164 |
| Product type | Brake Kit, disc brake |
| Width | 123 mm |
| Height | 50.5 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Kit, disc brake |
| Height 1 | 46 mm |
| Height 2 | 48 mm |
| Thickness | 16 mm |
| WVA Number | 25331, 25332 |
| Outer Diameter | 280 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Number of Holes: | 67 |
| Extra Description | BEYOND LINE - EV |
| Minimum thickness | 8.4 mm |
| Centering Diameter | 5 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Key Compatible Vehicles | BMW |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW | i3 | i3 | I3 | 2013–2016 | Electric | Hatchback | 4x2 | 125KW 167HP |
| BMW | i3 | i3 | I3 | 2016–2018 | Electric | Hatchback | 4x2 | 125KW 167HP |
| BMW | i3 | i3 | I3 | 2017–2019 | Electric | Hatchback | 4x2 | 125KW 167HP |
| BMW | i3 | i3 | I3 | 2018–2023 | Electric | Hatchback | 4x2 | 125KW 167HP |
| BMW | i3 | I3 Inspired By Mr Porter Edition A | Inspired by Mr Porter Edition | 2016–… | Electric | Hatchback | 4x2 | 125KW 167HP |
| BMW | i3 | i3 REEV | I3 Range Extender | 2013–2018 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 647cc 125KW 167HP |
| BMW | i3 | i3 REEV | I3 Range Extender | 2016–2018 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 647cc 125KW 167HP |
| BMW | i3 | i3 REEV | I3 | 2017–2019 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 647cc 125KW 167HP |
| BMW | i3 | i3 REEV | I3 Authorities | 2018–2018 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 647cc 125KW 167HP |
| BMW | i3 | i3 Rex Inspired By Mr Porter Auto | Range Extender Inspired By Mr Porter | 2016–… | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 647cc 125KW 167HP |
| BMW | i3 | i3 Triwing REEV | 1954–… | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 647cc 125KW 167HP | |
| BMW | i3 | i3s | I3S | 2017–2019 | Electric | Hatchback | 4x2 | 135KW 181HP |
| BMW | i3 | i3s | I3S | 2018–2022 | Electric | Hatchback | 4x2 | 135KW 181HP |
| BMW | i3 | I3s REEV | I3S | 2017–2019 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 647cc 135KW 181HP |
Reviews
There are no reviews yet.