SKU: 08.A038.11
£93.44
In stock
Out of stock
Add to wishlistAdd to compare| Brake Disc Thickness | 12 mm |
|---|---|
| Brand | Brembo |
| EAN | 08020584034538 |
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 63 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 307 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Number of Holes: | 5 |
| Extra Description | PRIME LINE - UV Coated |
| Minimum thickness | 10.5 mm |
| Tightening torque | 103 Nm |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Key Compatible Vehicles | Lexus |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lexus | IS | IS 200 LE | 200 LE | 2001–2004 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1988cc 114KW 152HP |
| Lexus | IS | IS 200 LE Auto | 200 LE | 2003–2005 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1988cc 114KW 152HP |
| Lexus | IS | IS 200 SportCross | 200 SportCross | 2002–2005 | Petrol | Estate | 4x2 | 1988cc 114KW 152HP |
| Lexus | IS | IS 200t F Sport Auto | 200T F Sport | 2015–2017 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 180KW 241HP |
| Lexus | IS | IS 200t F Sport Premier Auto | 200T F Sport Premier | 2017–2017 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 180KW 241HP |
| Lexus | IS | IS 200t Premier Auto | 200T Premier | 2015–2017 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 180KW 241HP |
| Lexus | IS | IS 200t Premier Auto | 200T Premier | 2017–2017 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 180KW 241HP |
| Lexus | IS | IS 200t Sport Auto | 200T Sport | 2015–2017 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 180KW 241HP |
| Lexus | IS | IS200 LE2 | 200 LE2 | 2005–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 1988cc 114KW 152HP |
| Lexus | IS | IS200 LE2 Auto | 200 LE2 | 2005–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 1988cc 114KW 152HP |
| Lexus | IS | IS200 S | 200 S | 1999–2005 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1988cc 114KW 153HP |
| Lexus | IS | IS200 S Auto | 200 S | 1999–2005 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1988cc 114KW 153HP |
| Lexus | IS | IS200 SE | 200 SE | 1996–2005 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1988cc 114KW 153HP |
| Lexus | IS | IS200 SE Auto | 200 SE | 1999–2005 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1988cc 114KW 153HP |
| Lexus | IS | IS200 Sport | 200 Sport | 1999–2005 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1988cc 114KW 153HP |
Reviews
There are no reviews yet.