SKU: 08.D429.11
£104.36
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Brembo |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 55 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Machining: | High-carbon |
| Rotor Style | Solid |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 302 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Number of Holes: | 5 |
| Extra Description | PRIME LINE - UV Coated |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Centering Diameter | 76 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Key Compatible Vehicles | Kia |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kia | Sportage | Sportage 1 | 1 | 2010–2014 | Petrol | SUV | 4x2 | 1591cc 99KW 132HP |
| Kia | Sportage | Sportage 1 | 1 | 2014–2015 | Petrol | SUV | 4x2 | 1591cc 99KW 133HP |
| Kia | Sportage | Sportage 1 | 1 | 2015–2016 | Petrol | SUV | 4x2 | 1591cc 99KW 133HP |
| Kia | Sportage | Sportage 1 | 1 | 2016–2018 | Petrol | SUV | 4x2 | 1591cc 97KW 130HP |
| Kia | Sportage | Sportage 1 CRDi | CRDI 1 | 2010–2014 | Diesel | SUV | 4x2 | 1685cc 85KW 114HP |
| Kia | Sportage | Sportage 1 CRDi ISG | CRDI 1 | 2014–2015 | Diesel | SUV | 4x2 | 1685cc 85KW 114HP |
| Kia | Sportage | Sportage 1 CRDi ISG | CRDI 1 ISG | 2016–2019 | Diesel | SUV | 4x2 | 1685cc 85KW 114HP |
| Kia | Sportage | Sportage 1 CRDi ISG | CRDI 1 ISG | 2018–2019 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 85KW 114HP |
| Kia | Sportage | Sportage 1 CRDi ISG | CRDI 1 ISG | 2019–2020 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 85KW 114HP |
| Kia | Sportage | Sportage 1 CRDi ISG MHEV | CRDI 1 ISG | 2019–2021 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 85KW 114HP |
| Kia | Sportage | Sportage 1 ISG | 1 ISG | 2015–2016 | Petrol | SUV | 4x2 | 1591cc 99KW 133HP |
| Kia | Sportage | Sportage 1 ISG | 1 ISG | 2017–2019 | Petrol | SUV | 4x2 | 1591cc 97KW 130HP |
| Kia | Sportage | Sportage 1 ISG | 1 ISG | 2018–2020 | Petrol | SUV | 4x2 | 1591cc 97KW 130HP |
| Kia | Sportage | Sportage 1 ISG | 1 ISG | 2019–2021 | Petrol | SUV | 4x2 | 1591cc 97KW 130HP |
| Kia | Sportage | Sportage 1 ISG CRDi | CRDI 1 ISG | 2015–2016 | Diesel | SUV | 4x2 | 1685cc 85KW 114HP |
| Kia | Sportage | Sportage 2 ISG | 2 ISG | 2018–2020 | Petrol | SUV | 4x2 | 1591cc 97KW 130HP |
| Kia | Sportage | Sportage 3 CRDi ISG Semi-Auto | CRDI 3 ISG | 2016–2018 | Diesel | SUV | 4x2 | 1685cc 104KW 139HP |
| Kia | Sportage | Sportage 4 CRDi ISG | CRDI 4 ISG | 2019–2019 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| Kia | Sportage | Sportage 4 CRDi ISG MHEV Semi-Auto | CRDI 4 ISG | 2019–2021 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| Kia | Sportage | Sportage GT-Line CRDi ISG MHEV | CRDI GT-Line ISG | 2019–2021 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| Kia | Sportage | Sportage GT-Line CRDi ISG MHEV | CRDI GT-Line ISG | 2020–2021 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| Kia | Sportage | Sportage GT-Line CRDi ISG MHEV | CRDI GT-Line ISG | 2021–2022 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| Kia | Sportage | Sportage GT-Line CRDi MHEV 4x4 Semi-Auto | CRDI GT-Line ISG | 2019–2021 | Diesel | SUV | 4x4 | 1598cc 100KW 134HP |
| Kia | Sportage | Sportage GT-Line CRDi MHEV 4x4 Semi-Auto | CRDI GT-Line ISG | 2021–2022 | Diesel | SUV | 4x4 | 1598cc 100KW 134HP |
| Kia | Sportage | Sportage GT-Line CRDi MHEV Semi-Auto | CRDI GT-Line ISG | 2019–2020 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| Kia | Sportage | Sportage GT-Line CRDi MHEV Semi-Auto | CRDI GT-Line ISG | 2020–2021 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| Kia | Sportage | Sportage GT-Line S CRDi ISG MHEV | CRDI GT-Line S ISG | 2021–2021 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| Kia | Sportage | Sportage GT-Line S CRDi MHEV 4x4 Semi-Auto | CRDI GT-Line S ISG | 2021–2022 | Diesel | SUV | 4x4 | 1598cc 100KW 134HP |
| Kia | Sportage | Sportage GT-Line S CRDi MHEV Semi-Auto | CRDI GT-Line S ISG | 2020–2021 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| Kia | Sportage | Sportage JBL Black Edition CRDi MHEV | CRDI JBL Black Edition ISG | 2021–2022 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| Kia | Sportage | Sportage KX-1 CRDi | CRDI KX-1 | 2015–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 100KW 134HP |
Reviews
There are no reviews yet.