SKU: 09.A616.11
£137.95
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Brembo |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 76 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Machining: | High-carbon |
| Rotor Style | internally vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 314 mm |
| Brake Disc Type | internally vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Extra Description | PRIME LINE - UV Coated |
| Minimum thickness | 18 mm |
| Tightening torque | 170 Nm |
| Centering Diameter | 76 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Volkswagen | Touareg | Touareg 174 TDI Auto | TDI 174ps | 2006–2007 | Diesel | SUV | 4x4 | 2460cc 129KW 173HP |
| Volkswagen | Touareg | Touareg Altitude TDI V6 225 Auto | V6 Altitude TDI | 1999–2010 | Diesel | SUV | 4x4 | 2967cc 165KW 221HP |
| Volkswagen | Touareg | Touareg Altitude V10 313 Auto | V10 Altitude TDI DPF | 2007–2009 | Diesel | SUV | 4x4 | 4921cc 230KW 308HP |
| Volkswagen | Touareg | Touareg Altitude V10 Auto | V10 Altitude | 2006–2007 | Diesel | SUV | 4x4 | 4921cc 230KW 308HP |
| Volkswagen | Touareg | Touareg Altitude V6 TDI Auto | V6 TDI Altitude | 2006–2007 | Diesel | SUV | 4x4 | 2967cc 165KW 221HP |
| Volkswagen | Touareg | Touareg Altitude V6 TDI BlueMotion Technology Auto | V6 Altitude TDI BlueMotion Technology | 2010–2012 | Diesel | SUV | 4x4 | 2967cc 176KW 236HP |
| Volkswagen | Touareg | Touareg R50 TDI Auto | R50 | 2008–2010 | Diesel | SUV | 4x4 | 4921cc 258KW 350HP |
| Volkswagen | Touareg | Touareg SE V10 313 Auto | V10 SE TDI DPF | 2007–2009 | Diesel | SUV | 4x4 | 4921cc 230KW 308HP |
| Volkswagen | Touareg | Touareg SE V10 TDI Auto | V10 TDI SE | 2006–2007 | Diesel | SUV | 4x4 | 4921cc 230KW 308HP |
| Volkswagen | Touareg | Touareg TDI Auto | TDI | 2003–2006 | Diesel | SUV | 4x4 | 2460cc 129KW 174HP |
| Volkswagen | Touareg | Touareg TDI Sport Auto | TDI Sport | 2004–2007 | Diesel | SUV | 4x4 | 2460cc 129KW 174HP |
| Volkswagen | Touareg | Touareg TDI V6 225 Auto | V6 TDI | 2007–2009 | Diesel | SUV | 4x4 | 2967cc 165KW 221HP |
| Volkswagen | Touareg | Touareg V10 TDI Auto | TDI V10 | 2003–2012 | Diesel | SUV | 4x4 | 4921cc 233KW 313HP |
| Volkswagen | Touareg | Touareg V6 TDI Auto | V6 TDI | 2008–2010 | Diesel | SUV | 4x4 | 2967cc 176KW 240HP |
| Volkswagen | Touareg | Touareg V8 Altitude TDI Auto | V8 Altitude TDI | 2010–2013 | Diesel | SUV | 4x4 | 4172cc 250KW 340HP |
Reviews
There are no reviews yet.