SKU: 108517
£52.61
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Febi |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Thickness | 51 mm |
| Rotor Style | internally vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 253 mm |
| Brake Disc Type | internally vented |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Minimum thickness | 22 mm |
| Centering Diameter | 55 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Number of mounting bores: | 2 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kia | Rio | Rio 1 | 1 | 2009–2012 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1399cc 71KW 96HP |
| Kia | Rio | Rio 1 | 1 | 2011–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1248cc 62KW 83HP |
| Kia | Rio | Rio 1 | 1 | 2012–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1248cc 62KW 83HP |
| Kia | Rio | Rio 1 | 1 | 2017–2019 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1248cc 61KW 81HP |
| Kia | Rio | Rio 1 Air | 1 Air | 2012–2014 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1248cc 62KW 83HP |
| Kia | Rio | Rio 1 Air | 1 Air | 2015–2017 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1248cc 61KW 83HP |
| Kia | Rio | Rio 1 ISG | 1 ISG | 2018–2021 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1248cc 61KW 83HP |
| Kia | Rio | Rio 16V | 16V | 2008–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1399cc 71KW 95HP |
| Kia | Rio | Rio 3 | 3 | 2012–2014 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1396cc 80KW 107HP |
| Kia | Rio | Rio 3 | 3 | 2017–2017 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1399cc 71KW 95HP |
| Kia | Rio | Rio 3 16v Auto | 3 | 2008–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1399cc 71KW 95HP |
| Kia | Rio | Rio 3 Auto | 3 | 2014–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1396cc 80KW 107HP |
| Kia | Rio | Rio 3 Auto | 3 | 2015–2017 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1396cc 80KW 107HP |
| Kia | Rio | Rio 3 CRDI | CRDI 3 | 2017–2018 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1396cc 66KW 88HP |
| Kia | Rio | Rio 3 EcoDynamics | 3 EcoDynamics | 2012–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1396cc 80KW 107HP |
| Kia | Rio | Rio 3 EcoDynamics | 3 EcoDynamics | 2012–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1396cc 80KW 107HP |
| Kia | Rio | Rio 3 ISG CRDi | CRDI 3 ISG | 2015–2017 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1396cc 66KW 89HP |
| Kia | Rio | Rio 3 ISG CRDi | CRDI 3 ISG | 2015–2017 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1396cc 66KW 89HP |
Reviews
There are no reviews yet.