
SKU: KBD4184
£59.81
In stock
In stock (4 available)
| Product type | Brake Disc Rotor |
|---|---|
| Height | 59.5 mm |
| Surface | Uncoated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Quantity Unit | Set |
| Unit Quantity | 1 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 294 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 17.4 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Brake Disc Thickness | 19 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brand | Key Parts |
| Key Compatible Vehicles | BMW |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW | 3 Series | 320 Ci | 320CI | 2001–2019 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
| BMW | 3 Series | 320Ci | 320CI | 2000–2004 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
| BMW | 3 Series | 320Ci Auto | 320CI | 2000–2003 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
| BMW | 3 Series | 320ci M Sport | 320CI M Sport | 2005–2006 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
| BMW | 3 Series | 320ci M Sport | 320CI M Sport | 2005–2007 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
| BMW | 3 Series | 320ci M Sport Auto | 320CI M Sport | 2005–2006 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
| BMW | 3 Series | 320ci M Sport Auto | 320CI M Sport | 2005–2006 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
| BMW | 3 Series | 320ci M Sport Edition | 320CI M Sport Edition | 2006–2007 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
| BMW | 3 Series | 320ci M Sport Edition Auto | 320CI M Sport Edition | 2006–2006 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
| BMW | 3 Series | 320Ci SE | 320CI SE | 2000–2006 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
| BMW | 3 Series | 320Ci SE Auto | 320CI SE | 2000–2006 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
| BMW | 3 Series | 320Ci Sport | 320CI Sport | 2002–2006 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
| BMW | 3 Series | 320Ci Sport | 320CI Sport | 2002–2006 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
| BMW | 3 Series | 320Ci Sport Auto | 320CI Sport | 2002–2005 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
| BMW | 3 Series | 320Ci Sport Auto | 320CI Sport | 2003–2006 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
| BMW | 3 Series | 320I | 320I | 1989–2022 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
| BMW | 3 Series | 320I Authorities | 320I Authorities | 2003–2003 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
| BMW | 3 Series | 320I Authorities Auto | 320I Authorities | 2003–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
| BMW | 3 Series | 320I Auto | 320I | 2003–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
| BMW | 3 Series | 320I SE | 320I SE | 2000–2008 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
| BMW | 3 Series | 320I SE Auto | 320I SE | 2000–2005 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
| BMW | 3 Series | 320I SE Touring | 320I SE Touring | 2000–2005 | Petrol | Estate | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
| BMW | 3 Series | 320I SE Touring Auto | 320I SE Touring | 2000–2005 | Petrol | Estate | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
| BMW | 3 Series | 320I Sport | 320I Sport | 1990–2005 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
| BMW | 3 Series | 320I Sport Auto | 320I Sport | 2002–2005 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
| BMW | 3 Series | 320I Sport Touring | 320I Sport Touring | 2003–2005 | Petrol | Estate | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
| BMW | 3 Series | 320I Sport Touring Auto | 320I Sport Touring | 2003–2005 | Petrol | Estate | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
| BMW | 3 Series | 320I Touring | 320I Touring | 2023–2023 | Petrol | Estate | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
| BMW | 3 Series | 320I Touring Auto | 320I Touring | 2003–… | Petrol | Estate | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
Blue Print
Front Axle Left, Front Axle Right
Internally Vented
Coated
Brembo
Front Axle
Internally Vented
Coated
Blue Print
Front Axle
Internally Vented
Coated
Reviews
There are no reviews yet.