SKU: 3415108
£188.82
In stock
In stock (2 available)
| Brand | NK |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 66.4 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Machining: | High-carbon |
| Net weight | 13.3 kg |
| Rotor Style | two-piece brake disc, Vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 348 mm |
| Brake Disc Type | two-piece brake disc, Vented |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Minimum thickness | 34.4 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Brake Disc Thickness | 36 mm |
| Paired article numbers | 3415107 |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW | 7 Series | 7 ActiveHybrid M Sport Auto | ActiveHybrid 7 M Sport | 2013–2015 | Petrol/Electric | Saloon | 4x2 | 2979cc 235KW 315HP |
| BMW | 7 Series | 7 ActiveHybrid SE Auto | ActiveHybrid 7 SE | 2013–2015 | Petrol/Electric | Saloon | 4x2 | 2979cc 235KW 315HP |
| BMW | 7 Series | 7 Series 740i Auto | 740I | 2008–2012 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2979cc 240KW 321HP |
| BMW | 7 Series | 7 Series 740Li Auto | 740I LI | 2009–2012 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2979cc 240KW 321HP |
| BMW | 7 Series | 730d M Sport Luxury Edition Auto | 730D M Sport Luxury Edition | 2011–2012 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 180KW 241HP |
| BMW | 7 Series | 730d SE Auto | 730D SE | 2012–2015 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 190KW 254HP |
| BMW | 7 Series | 730D SE Exclusive Auto | 730D SE Exclusive | 2014–… | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 190KW 254HP |
| BMW | 7 Series | 730d SE Luxury Edition Auto | 730D SE Luxury Edition | 2011–2012 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 180KW 241HP |
| BMW | 7 Series | 730LD M Sport Auto | 730LD M Sport | 2012–2015 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 190KW 254HP |
| BMW | 7 Series | 730Ld SE Auto | 730LD SE | 2012–2013 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 190KW 254HP |
| BMW | 7 Series | 740D Auto | 740D | 2009–2012 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 225KW 302HP |
| BMW | 7 Series | 740d M Sport Exclusive Auto | 740D M Sport Exclusive | 2014–2015 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 230KW 308HP |
| BMW | 7 Series | 740i M Sport Auto | 740I M Sport | 2010–2012 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2979cc 240KW 321HP |
| BMW | 7 Series | 740li M Sport Auto | 740LI M Sport | 2013–2015 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2979cc 235KW 315HP |
| BMW | 7 Series | 740li SE Auto | 740LI SE | 2012–2015 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2979cc 235KW 315HP |
Reviews
There are no reviews yet.