SKU: 213611
£59.65
In stock
In stock (0 available)
| Brand | NK |
|---|---|
| Product type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Material | Cast Iron |
| Net weight | 2.49 kg |
| Unit Quantity | 1 |
| Brake Disc Type | solid |
| Piston Diameter | 48 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston), Floating Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Front Axle Left |
| Paired article numbers | 213612 |
| for brake disc diameter | 240 mm |
| Manufacturer Restriction | LUCAS |
| for brake disc thickness | 11 mm |
| Key Compatible Vehicles | Vauxhall |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Vauxhall | Corsa | Corsa Active 12V | Active 12V | 2000–2004 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 973cc 43KW 57HP |
| Vauxhall | Corsa | Corsa Active 12V | Active 12V | 2003–2004 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 973cc 43KW 57HP |
| Vauxhall | Corsa | Corsa Active 12V | Active 12V Twinport | 2005–2007 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 998cc 44KW 59HP |
| Vauxhall | Corsa | Corsa Active 12VB MTA | Active MTA 12V | 2003–2003 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 973cc 43KW 57HP |
| Vauxhall | Corsa | Corsa Active 12VB MTA | Active MTA 12V | 2003–2003 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 973cc 43KW 57HP |
| Vauxhall | Corsa | Corsa Club 12V | Club 12V | 1999–2003 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 973cc 43KW 57HP |
| Vauxhall | Corsa | Corsa Club 12V Semi Auto | Club MTA 12V | 2002–2003 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 973cc 43KW 57HP |
| Vauxhall | Corsa | Corsa Club 12V Semi Auto | Club MTA 12V | 2002–2003 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 973cc 43KW 57HP |
| Vauxhall | Corsa | Corsa Comfort 12V | Comfort 12V | 2000–2002 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 973cc 43KW 57HP |
| Vauxhall | Corsa | Corsa Comfort 12V | Comfort 12V | 2000–2003 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 973cc 43KW 57HP |
| Vauxhall | Corsa | Corsa Comfort 12V | Comfort 12V | 2000–2003 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 973cc 43KW 57HP |
| Vauxhall | Corsa | Corsa Elegance 12V | Elegance 12V | 2002–2003 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 973cc 43KW 57HP |
| Vauxhall | Corsa | Corsa Elegance 12V | Elegance 12V | 2002–2005 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 973cc 43KW 57HP |
| Vauxhall | Corsa | Corsa Expression 12V | Expression 12V | 2000–2004 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 973cc 43KW 57HP |
| Vauxhall | Corsa | Corsa GLS 12V | GLS 12V | 2000–2005 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 973cc 43KW 57HP |
| Vauxhall | Corsa | Corsa GLS 12V | GLS 12V | 2001–2002 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 973cc 43KW 57HP |
| Vauxhall | Corsa | Corsa GLS 12V | GLS 12V | 2001–2003 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 973cc 43KW 57HP |
| Vauxhall | Corsa | Corsa Life 12V | Life 12V | 2002–2003 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 973cc 43KW 57HP |
| Vauxhall | Corsa | Corsa Life 12V | Life 12V | 2002–2004 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 973cc 43KW 57HP |
| Vauxhall | Corsa | Corsa Life 12V Semi-Auto | Life 12V | 2002–2003 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 973cc 43KW 57HP |
| Vauxhall | Corsa | Corsa Life 12V Semi-Auto | Life 12V | 2002–2003 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 973cc 43KW 57HP |
Reviews
There are no reviews yet.