
SKU: BDC5439
£39.40
In stock
In stock (1 available)
| EAN | 5050438157352 |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 55.4 mm |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Unit Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 258 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 7 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Brake Disc Thickness | 8 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Brand | Quinton Hazell |
| Key Compatible Vehicles | Mercedes-Benz |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz | B-Class | B 170 | B170 | 2005–2009 | Petrol | MPV | 4x2 | 1699cc 85KW 114HP |
| Mercedes-Benz | B-Class | B180 CDi | B180 CDI | 2005–2010 | Diesel | MPV | 4x2 | 1992cc 80KW 107HP |
| Mercedes-Benz | B-Class | B180 CDi CVT | B180 CDI | 2005–2008 | Diesel | MPV | 4x2 | 1992cc 80KW 107HP |
| Mercedes-Benz | B-Class | B180 CDi SE | B180 CDI SE | 2005–2011 | Diesel | MPV | 4x2 | 1992cc 80KW 107HP |
| Mercedes-Benz | B-Class | B180 CDi SE CVT | B180 CDI SE | 2005–2011 | Diesel | MPV | 4x2 | 1992cc 80KW 107HP |
| Mercedes-Benz | B-Class | B180 Sport CDi | B180 CDI Sport | 2008–2011 | Diesel | MPV | 4x2 | 1992cc 80KW 109HP |
| Mercedes-Benz | B-Class | B180 Sport CDi Auto | B180 CDI Sport | 2007–2012 | Diesel | MPV | 4x2 | 1992cc 80KW 109HP |
| Mercedes-Benz | B-Class | B200 CDi SE CVT | B200 CDI SE | 1996–2011 | Diesel | MPV | 4x2 | 1992cc 103KW 138HP |
| Mercedes-Benz | B-Class | B200 CDi SE CVT | B200 CDI SE | 2005–2011 | Diesel | MPV | 4x2 | 1992cc 103KW 138HP |
| Mercedes-Benz | B-Class | B200 SE | B200 SE | 2005–2008 | Petrol | MPV | 4x2 | 2035cc 100KW 134HP |
| Mercedes-Benz | B-Class | B200 SE CVT | B200 SE | 2005–2011 | Petrol | MPV | 4x2 | 2035cc 100KW 134HP |
| Mercedes-Benz | B-Class | B200 Sport CDi | B200 CDI Sport | 2008–2012 | Diesel | MPV | 4x2 | 1992cc 103KW 140HP |
| Mercedes-Benz | B-Class | B200 Sport CDi Auto | B200 CDI Sport | 2008–2011 | Diesel | MPV | 4x2 | 1992cc 103KW 140HP |
| Mercedes-Benz | B-Class | B200 T CVT | B200 Turbo | 2005–2008 | Petrol | MPV | 4x2 | 2035cc 142KW 190HP |
| Mercedes-Benz | B-Class | B200 Turbo | B200 Turbo | 2005–2008 | Petrol | MPV | 4x2 | 2035cc 142KW 190HP |
Borg &Amp; Beck
Rear Axle
Vented
Coated
Reviews
There are no reviews yet.