

SKU: BS825K2
£190.88
In stock
In stock (5 available)
| Type | Brake Shoe Set |
|---|---|
| Brand | Quinton Hazell |
| Width | 37 mm |
| Function | Brake Shoe Set |
| Adjustment | with automatic adjustment |
| Mounting Type | Pre-assembled |
| Unit Quantity | 1 |
| Piston Diameter | 19 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information | with wheel brake cylinder |
| Additional Information 2 | with mounting manual |
| Inner Brake Drum Diameter | 200 mm |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Toyota | Corolla | Corolla 16v | 16V | 1998–1999 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1332cc 63KW 84HP |
| Toyota | Corolla | Corolla 16v | 16V | 1998–1999 | Petrol | Estate | 4x2 | 1332cc 63KW 84HP |
| Toyota | Corolla | Corolla 16v | 16V | 1998–2000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1332cc 63KW 84HP |
| Toyota | Corolla | Corolla 16v | 16V | 1998–2000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1332cc 63KW 84HP |
| Toyota | Corolla | Corolla 16v Auto | 16V | 1998–2000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1332cc 63KW 84HP |
| Toyota | Corolla | Corolla SE 16v | SE | 1999–2000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1332cc 63KW 84HP |
| Toyota | Corolla | Corolla SE 16v | SE | 1999–2000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1332cc 63KW 84HP |
| Toyota | Corolla | Corolla SE 16v Auto | SE | 1999–2000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1332cc 63KW 84HP |
| Toyota | Corolla | Corolla T2 VVT-1 | VVTI T2 | 2003–2006 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1398cc 71KW 95HP |
| Toyota | Corolla | Corolla T2 VVT-1 | VVTI T2 | 2004–2007 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1398cc 71KW 95HP |
| Toyota | Corolla | Corolla T3 D-4D | D-4D T3 | 2004–2007 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1364cc 66KW 88HP |
| Toyota | Corolla | Corolla T3 D-4D | D-4D T3 | 2005–2006 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1364cc 66KW 88HP |
| Toyota | Corolla | Corolla T3 D-4D Semi-Auto | D-4D T3 | 2004–2007 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1364cc 66KW 88HP |
| Toyota | Corolla | Corolla T3 VVTi | VVTI T3 | 2001–2007 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1398cc 71KW 95HP |
| Toyota | Corolla | Corolla T3 VVTi | VVTI T3 | 2002–2007 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1398cc 71KW 95HP |
| Toyota | Corolla | Corolla T3 VVTi | VVTI T3 | 2002–2007 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1398cc 71KW 95HP |
| Toyota | Corolla | Corolla T3 VVTi | VVTI T3 | 2003–2005 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1398cc 71KW 95HP |
| Toyota | Corolla | Corolla T3 VVTi | VVTI T3 | 2004–2005 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1398cc 71KW 95HP |
| Toyota | Corolla | Corolla XLI | XLI(Hatch) | 1992–1994 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1331cc 64KW 87HP |
| Toyota | Corolla | Corolla XLI | XLI(Hatch) | 1992–1996 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1331cc 64KW 87HP |
| Toyota | Corolla | Corolla XLI Express | 1994–2005 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1331cc 64KW 86HP |
Reviews
There are no reviews yet.