SKU: ADN143165
£79.84
In stock
In stock (5 available)
| Brand | Blue Print |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Replaces | ADR164313 |
| Thickness | 72 mm |
| Rotor Style | Solid |
| Outer Diameter | 305 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Minimum thickness | 10 mm |
| Centering Diameter | 90 mm |
| Brake Disc Thickness | 12 mm |
| Number of mounting bores: | 1 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 130 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Renault | Master | Master LL35 Business dCi | LL35 Business DCI Dropside T/L | 2020–… | Diesel | Chassis Cab | 4x2 | 2298cc 100KW 135HP |
| Renault | Master | Master LL35 Business Energy dCi | LL35 Business Energy DCI Luton Box T/L | 2021–2022 | Diesel | Chassis Cab | 4x2 | 2298cc 107KW 145HP |
| Renault | Master | MASTER LM35 ADVANCE DCI | LM35 Advance DCI | 2025–… | Diesel | Panel Van | 4X2 | 1995cc 111KW 150HP |
| Renault | Master | Master ML35 Advance E-Tech EV | ML35 E-Tech Advance C/C | 2025–… | Electric | Chassis Cab | 4X2 | 104KW 139HP |
| Renault | Master | Master ML35 dCi DRW 125 | ML35 DCI L/R Chassis Cab DRW | 2011–… | Diesel | Chassis Cab | 4x2 | 2298cc 92KW 125HP |
| Renault | Master | Master ML35 TW Business dCi | ML35TW Business DCI Chassis Cab | 2017–2018 | Diesel | Chassis Cab | 4x2 | 2298cc 96KW 130HP |
| Renault | Master | Master MM33 dCi 150 | MM33 MWB L/C Panel Van DCI 150 | 2007–… | Diesel | Panel Van | 4x2 | 2464cc 111KW 150HP |
| Renault | Master | Master SM35 dCi 120 Semi-Auto | SM35 DCI CVN Quickshift | 2008–… | Diesel | Motor Caravan | 4x2 | 2464cc 88KW 120HP |
| Renault Trucks | Master | Master 31 MWB ZE | 31 L2H2 Panel Van | 2020–2020 | Electric | Panel Van | 4x2 | 57KW 76HP |
| Renault Trucks | Master | Master 33 MWB | 33 L2H3 Panel Van | 2024–… | Diesel | Panel Van | 4X2 | 2299cc 111KW 150HP |
| Renault Trucks | Master | Master 33 MWB | 33 L2H3 Panel Van | 2024–… | Diesel | Panel Van | 4X2 | 2299cc 111KW 150HP |
| Renault Trucks | Master | MASTER 35 ESSENTIAL LWB AUTO | 35 L3H2 P/V HD ESSENTIAL | 2025–… | Diesel | Panel Van | 4X2 | 1997cc 125KW 167HP |
| Renault Trucks | Master | MASTER 35 ESSENTIAL MWB AUTO | 35 L2H2 P/V ESSENTIAL | 2025–… | Diesel | Panel Van | 4X2 | 1997cc 110KW 147HP |
| Renault Trucks | Master | Master 35 LWB | 35 L3H1 Chassis Cab | 2017–… | Diesel | Chassis Cab | 4x2 | 2299cc 81KW 108HP |
| Renault Trucks | Master | Master 35 LWB | 35 L3H1 | 2020–2022 | Diesel | Platform Cab | 4x2 | 2299cc 100KW 134HP |
| Renault Trucks | Master | Master 35 LWB | 35 L3H1 Chassis Cab | 2022–… | Diesel | Chassis Cab | 4x2 | 2299cc 120KW 160HP |
| Renault Trucks | Master | Master 35 LWB | 35 L3H2 CRC | 2024–… | Diesel | Window Van | 4X2 | 2299cc 100KW 135HP |
| Renault Trucks | Master | Master 35 LWB | 35 L3H2 Panel Van | 2024–… | Diesel | Panel Van | 4X2 | 2299cc 111KW 150HP |
| Renault Trucks | Master | Master 35 MWB | 35 L2H1 | 2019–… | Diesel | Platform Cab | 4x2 | 2299cc 132KW 177HP |
| Renault Trucks | Master | Master 35 MWB | 35 L2H2 Platform Cab | 2024–… | Diesel | Platform Cab | 4X2 | 2299cc 108KW 145HP |
| Renault Trucks | Master | Master 35 MWB | 35 L2H2 Platform Cab | 2024–… | Diesel | Platform Cab | 4X2 | 2299cc 108KW 145HP |
| Renault Trucks | Master | Master 35 MWB Auto | 35 L2H2 Platform Cab | 2024–… | Diesel | Platform Cab | 4X2 | 2299cc 134KW 180HP |
| Renault Trucks | Master | Master 35 SWB | 35 L1H2 CRC | 2024–… | Diesel | Window Van | 4X2 | 2299cc 100KW 135HP |
| Renault Trucks | Master | Master 35 SWB | 35 L1H1 Panel Van | 2024–… | Diesel | Panel Van | 4X2 | 2299cc 111KW 150HP |
| Renault Trucks | Master | Master 35 SWB | 35 L1H2 CRC | 2024–… | Diesel | Window Van | 4X2 | 2299cc 100KW 135HP |
| Renault Trucks | Master | Master 35 SWB Auto | 35 L1H2 Panel Van | 2024–… | Diesel | Panel Van | 4X2 | 2299cc 134KW 180HP |
| Renault Trucks | Master | Master 35 SWB Auto | 35 L1H2 Panel Van | 2024–… | Diesel | Panel Van | 4X2 | 2299cc 134KW 180HP |
| Renault Trucks | Master | Master 40 | 40 L2H1 C/C | 2024–… | Diesel | Chassis Cab | 4X2 | 1997cc 125KW 167HP |
| Renault Trucks | Master | MASTER 40 ESSENTIAL AUTO | 40 L3H3 P/V HD ESSENTIAL | 2025–… | Diesel | Panel Van | 4X2 | 1997cc 125KW 167HP |
Blue Print
Front Axle
With Acoustic Wear Warning
134 mm
59 mm
Reviews
There are no reviews yet.