
SKU: BBD5599
£117.19
In stock
In stock (5 available)
| Type | Brake Disc Rotor |
|---|---|
| Brand | Borg & Beck |
| Height | 36.5 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Quantity Unit | Set |
| Unit Quantity | 1 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer diameter | 288 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes | 4 |
| Minimum thickness | 22 mm |
| Centering Diameter | 65 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Number of mounting bores | 1 |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Volkswagen | Up! | High Up BlueMotion Technology Auto | High Up BlueMotion Technology | 2016–2018 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 999cc 55KW 74HP |
| Volkswagen | Up! | High Up TSi | High Up TSI | 2018–2019 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 999cc 66KW 88HP |
| Volkswagen | Up! | High Up TSi | High Up TSI | 2018–2019 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 999cc 66KW 88HP |
| Volkswagen | Up! | Move Up Auto | Move Up | 2015–2017 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 999cc 44KW 59HP |
| Volkswagen | Up! | Take Up BlueMotion Technology | Take Up BlueMotion Technology | 2017–2018 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 999cc 44KW 59HP |
| Volkswagen | Up! | Up by Beats | Up By Beats | 2016–2018 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 999cc 66KW 88HP |
| Volkswagen | Up! | Up by Beats Auto | Up By Beats | 2016–2017 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 999cc 44KW 59HP |
| Volkswagen | Up! | Up by Beats Auto | Up By Beats | 2016–2018 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 999cc 44KW 59HP |
| Volkswagen | Up! | Up by Beats Auto | Up By Beats | 2019–2019 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 999cc 55KW 74HP |
| Volkswagen | Up! | Up by Beats BlueMotion Technology | Up By Beats BlueMotion Technology | 2016–2019 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 999cc 44KW 59HP |
| Volkswagen | Up! | Up by Beats TSi | Up By Beats TSI | 2019–2020 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 999cc 66KW 88HP |
| Volkswagen | Up! | Up GTi | Up GTI | 2018–2019 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 999cc 84KW 113HP |
| Volkswagen | Up! | Up GTi | Up GTI | 2018–2020 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 999cc 84KW 113HP |
| Volkswagen | Up! | Up GTi | GTI | 2020–2023 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 999cc 84KW 113HP |
| Volkswagen | Up! | Up GTi | GTI | 2020–2023 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 999cc 84KW 113HP |
Reviews
There are no reviews yet.