SKU: 08.D430.11
£97.75
In stock
In stock (5 available)
| Type | Brake Disc Rotor |
|---|---|
| Brand | Brembo |
| Height | 31 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Machining | High-carbon |
| Rotor Style | solid |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer diameter | 302 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Number of Holes | 5 |
| Extra Description | PRIME LINE - UV Coated |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Centering Diameter | 76 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hyundai | Tucson | Tucson Go SE 2WD CRDi | CRDI Go SE | 2018–2019 | Diesel | SUV | 4x2 | 1685cc 85KW 114HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson Go SE 2WD CRDi Semi-Auto | CRDI Go SE | 2018–2019 | Diesel | SUV | 4x2 | 1685cc 104KW 139HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson N Line 48v MHEV CRDi 2WD | CRDI N Line | 2019–2021 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson Premium 48v MHEV CRDi 2WD | CRDI Premium | 2019–2021 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 84KW 113HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson Premium 48v MHEV CRDi 2WD Semi-Auto | CRDI Premium | 2019–2020 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson Premium Blue Drive 2WD CRDi | CRDI Premium Blue Drive | 2015–2018 | Diesel | SUV | 4x2 | 1685cc 85KW 114HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson Premium CRDi 2WD Semi-Auto | CRDI Premium | 2018–2020 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson Premium SE CRDi 2WD Semi-Auto | CRDI Premium SE | 2018–2020 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson S Connect CRDi 2WD | CRDI S Connect | 2018–2019 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 84KW 113HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson SE Blue Drive 2WD CRDi | CRDI SE Blue Drive | 2015–2019 | Diesel | SUV | 4x2 | 1685cc 85KW 114HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson SE Nav 48v MHEV CRDi 2WD | CRDI SE Nav | 2019–2021 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 84KW 113HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson SE Nav 48v MHEV CRDi 2WD Semi-Auto | CRDI SE Nav | 2019–2021 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson SE Nav Blue Drive 2WD CRDi | CRDI SE Nav Blue Drive | 2015–2019 | Diesel | SUV | 4x2 | 1685cc 85KW 114HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson SE Nav CRDi 2WD | CRDI SE Nav | 2018–2021 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 84KW 113HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson Sport Edition 2WD CRDi Semi-Auto | CRDI Sport Edition | 2017–2018 | Diesel | SUV | 4x2 | 1685cc 104KW 139HP |
Apec Black
Front Axle
19 mm
Prepared For Wear Warning Indicator
172 mm
Brembo
Front Axle
16 mm
Incl. Wear Warning Contact
132 mm
Reviews
There are no reviews yet.