SKU: 170109
£124.05
In stock
In stock (3 available)
| Brand | Febi |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Thickness | 45.3 mm |
| Rotor Style | perforated/vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 316 mm |
| Brake Disc Type | perforated/vented |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Minimum thickness | 20.4 mm |
| Centering Diameter | 64.1 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Number of mounting bores: | 1 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | MINI |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mini | Convertible | One | One | 2002–2008 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1397cc 70KW 93HP |
| Mini | Hatch | One | One | 2007–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1397cc 70KW 93HP |
| Mini | Hatch | One | 2010–2014 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 72KW 98HP | |
| Mini | Hatch | One Auto | One | 2007–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1397cc 70KW 93HP |
| Mini | Hatch | One Auto | One | 2007–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1397cc 70KW 93HP |
| Mini | Hatch | One Auto | One | 2010–2014 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 72KW 98HP |
| Mini | Hatch | One Baker Street | One Baker Street | 2012–2014 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 72KW 96HP |
| Mini | Hatch | One Baker Street Auto | One Baker Street | 2012–2013 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 72KW 96HP |
| Mini | Hatch | One D | D One | 2004–2006 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1364cc 55KW 73HP |
| Mini | Hatch | One D | One D | 2010–2014 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1598cc 66KW 90HP |
| Mini | Hatch | One D E4 | D One EU4 | 2005–2007 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1364cc 65KW 87HP |
| Mini | Hatch | One D Pimlico | One D Pimlico | 2011–2012 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1598cc 66KW 89HP |
| Mini | Hatch | One Graphite | One Graphite | 2009–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1397cc 70KW 93HP |
| Mini | Hatch | One Graphite | One Graphite | 2010–2014 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 72KW 98HP |
| Mini | Hatch | One Graphite Auto | One Graphite | 2009–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1397cc 70KW 93HP |
| Mini | Hatch | One Graphite Auto | One Graphite | 2010–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 72KW 98HP |
| Mini | Hatch | One Minimalist 98 | One Minimalist | 2010–2011 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 72KW 98HP |
| Mini | Hatch | One Pimlico | One Pimlico | 2011–2012 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 72KW 97HP |
Reviews
There are no reviews yet.