SKU: 214832
£88.98
In stock
In stock (1 available)
| Brand | NK |
|---|---|
| Product type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Material | Cast Iron |
| Net weight | 2.94 kg |
| Unit Quantity | 1 |
| Brake Disc Type | solid |
| Piston Diameter | 38 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (2 pistons), Fixed Caliper |
| Placement on Vehicle | behind the axle, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | 214831 |
| for brake disc diameter | 281 mm |
| Manufacturer Restriction | ATE |
| for brake disc thickness | 9.6 mm |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Volvo | 240 | 240 | 1990–2015 | Petrol | Estate | 4x2 | 1986cc 82KW 111HP | |
| Volvo | 240 | 240 GL | 240 GL 89 | 1988–1990 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1986cc 88KW 118HP |
| Volvo | 240 | 240 GL | 240 GL 90 | 1990–1991 | Petrol | Estate | 4x2 | 1986cc 86KW 116HP |
| Volvo | 240 | 240 GL Auto | 240 GL | 1987–… | Petrol | Estate | 4x2 | 1986cc 88KW 118HP |
| Volvo | 240 | 240 GL Auto | 240 GL 91 | 1989–1991 | Petrol | Estate | 4x2 | 2316cc 86KW 116HP |
| Volvo | 240 | 240 GL Auto | 240 GL 91 | 1992–1992 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2316cc 86KW 116HP |
| Volvo | 240 | 240 GL S/R Auto | 240 GLSR89 | 1988–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 1986cc 88KW 118HP |
| Volvo | 240 | 240 GLE | 240 GLE 86 | 1971–1987 | Petrol | Estate | 4x2 | 2316cc 82KW 110HP |
| Volvo | 240 | 240 GLT | 240 GLT | 1987–… | Petrol | Estate | 4x2 | 2316cc 99KW 133HP |
| Volvo | 240 | 240 GLT | 240 GLT 90 | 1990–1990 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2316cc 93KW 125HP |
| Volvo | 240 | 240 GLT Auto | 240 GLT | 1983–1987 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2316cc 83KW 112HP |
| Volvo | 240 | 240 GLT Auto | 240 GLT | 1987–1988 | Petrol | Estate | 4x2 | 2316cc 99KW 133HP |
| Volvo | 240 | 240 GLT Auto | 240 GLT 89 | 1988–1989 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2316cc 99KW 133HP |
| Volvo | 240 | 240 GLT Auto | 240 GLT 90 | 1990–1990 | Petrol | Estate | 4x2 | 2316cc 93KW 125HP |
| Volvo | 240 | 240 SE Auto | 240 SE | 1991–1993 | Petrol | Estate | 4x2 | 1986cc 61KW 82HP |
Reviews
There are no reviews yet.